pfe
12 آذر 1401 - 14:18

۶۰درصد معلولان در استان ایلام را مردان تشکیل می دهند

ایلام-مدیر کل بهزیستی ایلام با اینکه بیش از ۶۰درصد معلولان در این استان را مردان تشکیل می دهند، گفت: سهم مردان از معلولیت در این استان بیشتر از زنان است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین نورعلیوند روز شنبه به مناسبت ۱۲ آذرماه روز جهانی معلولان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از مجموع حدود ۱۷ هزار معلول این استان بیشترین تعداد مربوط به مردان است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار موجود معلولیت جسمی، حرکتی عمده ترین نوع معلولیت در این استان را تشکیل می‌دهد بطوریکه بیش از سه هزار نفر از مجموع معلولان با این نوع معلولیت مواجه هستند.

وی اظهار کرد: بعد از جسمی، حرکتی معلولیت‌های ذهنی، بینایی، شنوایی، روانی و صوت و گفتار به ترتیب بیشترین نوع معلولیت در این استان را تشکیل می‌دهند.

مدیر کل بهزیستی ایلام با ذکر اینکه عمده معلولان استان در شهرستان ایلام سکونت دارند، گفت: بعد از ایلام شهرستان‌های دره شهر، دهلران، چرداول، آبدانان، ایوان، بدره، مهران، ملکشاهی، سیروان و هلیلان بیشترین تعداد معلولان را دارند. به گفته وی، افراد دارای معلولیت از طریق مراجعه به بهزیستی و تایید در کمیسیون معلولیت و یا شناسایی از طریق اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در مناطق روستایی و شهری استان شناسایی شده‌اند.

وی مسائل ژنتیکی را عمده ترین علت معلولیت در این استان برشمرد و گفت: معلولان این استان در زمینه‌های مختلف درمانی، توانبخشی، تحصیلی، معیشت، ازدواج و غیره زیر پوشش خدمات مستمر و غیر مستمر بهزیستی قرار دارند.

عمده معلولان ایلام نزد خانواده‌ها نگهداری می‌شوند

مدیر کل بهزیستی ایلام با اشاره به فعالیت ۶ مرکز شبانه روزی نگهداری افراد دارای معلولیت در این استان گفت: ۳۳۲ نفر از مجموع معلولان استان در این مراکز نگهداری می‌شوند.

وی بیان کرد: خوشبختانه به علت بافت سنتی حاکم در این استان عمده افراد دارای معلولیت در نزد خانواده‌ها نگهداری شده و این اداره کل از طریق پرداخت حق پرستاری به خانواده‌ها از این مددجویان حمایت مالی می‌کند.

وی همچنین از فعالیت ۹ مرکز حرفه آموزی افراد دارای معلولیت و دو کارگاه تولیدی، حمایتی در این استان خبر داد و گفت: در این مراکز نیز آموزش‌های مختلف صنایع دستی به افراد دارای معلولیت ارایه که در این مراکز ۳۲۵ نفر در حال کسب مهارت هستند .۱۲ لغایت ۱۸ آذرماه به عنوان هفته معلولان نامگذاری شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 894957